HR

Kariera, czy warto ją planować?

Czy nie macie czasami poczucia, że niektórzy idą prostą drogą zawodową, pnąc się po kolejnych szczeblach niczym sprawny alpinista, a Wam wydaje się, że droga jest kręta, wchodzicie dookoła, czasami osuwacie się, by wspiąć się w innym miejscu? …a cel, pomimo wielu wysiłków znika Wam  z oczu?

Z pewnością należycie do większości, także po pierwsze zachowajcie spokój. Istotnym elementem tego wstępu jest cel, jednak na nim skoncentrujemy się za później.

Czytaj dalej →

STUDENCI! START!

Listopad obfitował w liczne giełdy pracy organizowane na uczelniach oraz panele dyskusyjne, warsztaty, będące wydarzeniami towarzyszącymi. Braliśmy ostatnio udział w czterech tego typu spotkaniach. Była to niecodzienna okazja do prezentacji nie tylko naszych ofert pracy, praktyk studenckich, ale również konfrontacji oczekiwań studentów z wymaganiami pracodawców. Wszystkie imprezy targowe przyciągnęły rzesze odwiedzających. Z naszej perspektywy targi stały się również miejscem socjologicznych obserwacji w kwestii postaw studentów, którymi chcielibyśmy się podzielić.

Czytaj dalej →

KOMUNIKACJA – NADUŻYWANE SŁOWO, CZY REALNA WARTOŚĆ DLA ORGANIZACJI?

Zaczniemy cytatem Billa Walsh’a: (…) Odniesiesz sukces tylko wówczas, gdy ludzie będą się ze sobą komunikować: nie - wydawać rozkazy, ale wymieniać informacje. Komunikacja będzie skuteczna, gdy zapanujemy nad swoim ego i zaczniemy słuchać. (…)

KOMUNIKACJA to, najprościej rzecz ujmując, proces polegający na dzieleniu się informacją. Ma on  charakter dialogu, który wymaga od uczestników zarówno aktywnego słuchania, jak i mówienia, czyli jest ciągłą interakcją, wymagającą zaangażowania stron i reagowania na poruszane problemy.

Czytaj dalej →

KREATYWNE KAPELUSZE, A POSZUKIWANIE NAJLEPSZYCH ROZWIĄZAŃ.

Zwolennicy kreatywnego rozwiązywania problemów najczęściej korzystają z dobrze znanego wszystkim narzędzia jakim jest burza mózgów. Przeciwnicy metody wspominają, że brakuje jej struktury, odniesienia, jest ograniczona wyłącznie do percepcji chwili, nie bada wielkowymiarowości problemów/pomysłów.

Czytaj dalej →

JEDYNĄ STAŁĄ JEST ZMIANA

Ojciec teorii zmienności, filozof Heraklit z Efezu pisał, że wszystko płynie (z j.greckiego: panta rei), jest w ciągłym ruchu, nic nie jest stałe, płynie jak rzeka. Zaobserwował to 2500 lat temu…

Czytaj dalej →

NIE LUBIMY PONIEDZIAŁKU?!

Dlaczego w powszechnej opinii poniedziałek jest najbardziej stresującym dniem tygodnia? Pracodawcy odnotowują wówczas większą ilość absencji i spadek wydajności pracowników?

Wydawałaby się, że wypoczęci po weekendzie powinniśmy być w pełni sił do działania. A jednak tak się nie dzieje.

Czytaj dalej →