Lean Management zagrożeniem dla konkurencji

Lean nie stawia barier! Lean pozwala osiągać wymierne korzyści niezależnie od tego, czy chcemy usprawnić procesy administracyjne, produkcyjne czy usługowe, niezależnie od tego, na jakim szczeblu drabiny organizacyjnej aktualnie się znajdujemy. 

Kiedy osiąganie celu to za mało…

Z pojęciem celów, norm i osiągania KPI’ów spotykamy się nie od dziś. Nie ma zbyt wielu przedsiębiorstw, które produkują bez monitorowania osiąganych wyników. Mając możliwość odwiedzenia w ramach benchmarking’u różnych firm możemy zobaczyć, jak chwalą się realizacją planu na poziomie 130%, produktywnością na poziomie 200%  i tablicami pełnymi wskaźników zaznaczonych na zielono. Myślimy sobie wtedy „co takiego my robimy źle, że nasze wskaźniki są na czerwono lub udaje nam się osiągnąć tylko założony cel?”.  Czy to źle, że założyliśmy, że wyprodukujemy 100 sztuk i wyprodukowaliśmy dokładnie 100? Przecież firma z tej samej branży zaprosiła nas do siebie i pokazała, że można osiągnąć 120% normy – mają wszystkie wskaźniki na zielono…

Gdyby jednak zajrzeć w te dane głębiej, odstawić normy i procenty na bok, to czy jesteśmy pewni, że ich 120% to nie nasze 70%? Może to my tak naprawdę mamy lepszą wydajność, a jedynie prezentujemy dane w inny sposób? Czy tylko manipulacja wskaźnikami i sposobem prezentacji danych świadczy o tym, na jakim poziomie funkcjonuje przedsiębiorstwo?

Nie bez powodu powstało powiedzenie, że „papier przyjmie wszystko” – na wykresie możemy pokazać dokładnie to, co chcemy, żeby było widoczne. Wystarczy sztucznie zaniżyć założony cel, żeby być w stanie osiągać każdego dnia bez problemu normę 200%. Tylko czy takie działanie na dłuższą metę ma jakikolwiek sens? Czy naprawdę w obecnym środowisku liczy się tylko posiadanie zielonych wskaźników?

Pomoc w zasięgu ręki

Otóż nie, nie pozwólmy wciągnąć się w wir manipulacji wskaźnikami. Takie zabiegi mają krótkie nogi – nie powodują nic poza zamazywaniem rzeczywistego obrazu przedsiębiorstwa, które skutkuje brakiem świadomości o aktualnej kondycji firmy. Bądźmy bardziej świadomym przedsiębiorcą, który swoją uwagę skupia na rzeczywiście osiąganych poziomach wskaźników. Nie „malujmy trawy na zielono”, a zaoszczędzony wysiłek włóżmy w inwestycję, z której zwrot jest bardziej niż pewny. Z pomocą przychodzi nam filozofia Lean Management, która ze względu na wymierne korzyści dla firm - niezależnie od ich branży, jest coraz bardziej popularna również w Polsce.

- Chwila, chwila… Lean Management? Czy to nie tylko kolorowe pola odstawcze, podpisane biurka, systemy sugestii pracowniczych, w które trzeba inwestować dodatkowe środki, w celu motywacji pracowników? Ja widziałem już to gdzieś – my nie mamy na to czasu, mamy za dużo problemów teraz do rozwiązania.

- A jak rozwiązujecie swoje problemy?

- Jak to jak? Gdy widzimy problem, to go po prostu szybko usuwamy.

- Ale skąd wiecie, gdzie jest problem?

- No jak to skąd? Przecież to nasze procesy, z którymi pracujemy na co dzień, więc wiemy dokładnie, co się w nich dzieje i co zrobić, żeby było lepiej.

- I za każdym razem udaje Wam się od razu rozwiązać problem?

- No nie… Czasami próbujemy kilka razy i dopiero kolejne rozwiązanie przynosi efekt, ale w końcu, prędzej czy później, udaje się.

- Ale taka metoda prób i błędów wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, środków i zasobów. Nie wolelibyście mieć czegoś, co pomoże Wam jak GPS zlokalizować Wasz problem, wskazać Jego przyczynę, skutecznie ją wyeliminować i jeszcze zapewnić, że ten problem nigdy nie wróci?

- Oczywiście, że byśmy woleli, ale nie ma takich rozwiązań!

- A czy gdybym powiedział Ci, że są takie rozwiązania i każdy może je mieć niewielkim kosztem, niezależnie od tego, w jakiej branży funkcjonuje?

- To niemożliwe – wiedzielibyśmy o tym. Przecież jesteśmy na bieżąco z najnowszymi technologiami…

- Tylko w tym przypadku nie potrzebujesz najnowszych technologii. Musisz mieć tylko trochę czasu, aby poznać dokładniej, czym jest Lean Management, bo z pewnością to nie ”tylko te kolorowe pola odstawcze, podpisane biurka czy systemy sugestii pracowniczych”. 

Lean Management – czym to grozi?

Toyota prawie upadła! Na szczęcie stworzyła Toyota Production System (TPS), opisujący narzędzia ciągłego doskonalenia, który pozwolił osiągnąć jej wydajność i jakość na światowym poziomie. Przerosła nawet Forda, od którego początkowo czerpała inspirację.

Wdrażanie filozofii Lean Management niesie za sobą wiele zagrożeń… dla konkurencji. Pozwala dostarczać produkty i usługi dużo lepszej jakości, w krótszym czasie, przy niewielkich nakładach finansowych, umożliwiając zwiększenie przewagi konkurencyjnej na rynku. Narzędzia Lean Management pozwalają osiągać wymierne korzyści, bazując nie na milionowych inwestycjach w światowe innowacje, a na eliminacji wszechobecnego marnotrawstwa w procesach.

Tylko dla odważnych!

Niestety nie każdy może podjąć wyzwanie, jakim jest wdrażanie filozofii ciągłego doskonalenia.

- Ale jak to?! To tylko dla wybranych?! Skoro przynosi tyle korzyści to czemu nie każdy może z tego korzystać? Toyota z nikim nie podzieliła się swoją wiedzą w tym zakresie?

- Toyota? Toyota opisała to nawet w książkach. Śladami Toyoty ruszyło zaś wiele innych firm.

- To dlaczego ja nie mogę czerpać tych wszystkich korzyści?

- Możesz, tylko jak wiesz, w świecie nie ma nic za darmo…

- Mówiłaś, że to nie wymaga nakładów! Wiedziałem, że takie rozwiązania nie istnieją.

- Nie wymaga dużych nakładów finansowych, ale poświęcenia czasu i czegoś, co niestety nie wszyscy chcą dać - zaangażowania. 

- Phi! Czas się znajdzie, mam jednego człowieka od takich tematów.  On się tym zajmie i gwarantuję, że będzie zaangażowany.

- Człowieka? Jednego? Jeden człowiek nie wystarczy. Musisz zarazić cały zespół, a przede wszystkim Management, żeby skutecznie wdrożyć koncepcję ciągłego doskonalenia. Jeśli chcesz osiągnąć wszystkie te korzyści musisz zainwestować w wiedzę swoich pracowników i poprzez dawanie przykładu zaangażowania, budować kulturę ciągłego doskonalenia. Tylko to pozwoli Ci osiągnąć sukces. Jesteś wystarczająco odważny, aby sięgnąć po podane na tacy korzyści?

To gdzie mam zacząć?

- Czy jesteś zdecydowany, że chcesz dostarczać swoje produkty w lepszej jakości i krótszym czasie? Jesteś pewien, że chcesz zobaczyć, w których miejscach Twoich procesów powstają problemy, uniemożliwiające osiąganie celi i pięcie się w górę? Jesteś gotowy na obnażenie wszystkich nieprawidłowości w Twoich procesach, aby później skutecznie wyeliminować przyczyny blokujące możliwość pójścia krok dalej? 

- Mogę zaryzykować, ale co jeśli nie mam jeszcze żadnej wiedzy i nawet nie wiem, czy mam do tego przekonanie?

- W takim razie nie trać czasu na zastanawianie się, co z tego możesz mieć i czy warto, tylko przejdź od razu do działania! Jestem pewna, że wykonując już nawet pierwszy mały krok w stronę poznania Lean Management, zobaczysz jak daleko możesz dojść idąc w tym kierunku. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że Lean nie stawia przed Tobą żadnych barier – niezależnie od tego czy chcesz usprawnić procesy administracyjne, produkcyjne czy usługowe, niezależnie od tego na jakim szczeblu drabiny organizacyjnej aktualnie się znajdujesz, Lean jest dla Ciebie! Jest dla wszystkich, którzy chcą zmienić swoje procesy i czerpać z tego niekończące się korzyści. 

Komentarze