Targi pracy, czyli potarguj się o przyszłość!

Dynamizacja rynku pracy przekroczyła już najśmielsze oczekiwania analityków. Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że ten stan nie może trwać tak długo. Tymczasem stopa bezrobocia wciąż z miesiąca na miesiąc jest coraz niższa, zapotrzebowanie na kompetentnych pracowników nieustannie rośnie, zaś przedsiębiorcy zostali niejako zmuszeni do prześcigania się w walce o kandydatów do współpracy. Jak więc w zalewie możliwości wybrać najlepiej? Bardzo pomocne w tej materii są targi pracy.

W życiu często kierujemy się pierwszym wrażeniem, które determinuje nasz ogląd o danym miejscu lub ludziach. Tymczasem podczas targów stajemy twarzą w twarz z pracownikami firm, którzy w niedalekiej przyszłości mogą stać się naszymi kolegami lub partnerami z pracy. Możemy wtedy przyjrzeć się w jaki sposób zachowują się w stosunku do innych, czy sprawiają wrażenie osób, które uczestniczą w targach za karę, a także, przy całościowej ocenie, czy chcielibyśmy poznać ich bliżej – już na niwie zawodowej. Nawet praca, która wydaje się spełnieniem marzeń, może stać się koszmarem, jeśli wokół nas znajdą się nieżyczliwi ludzie, z którymi trudno będzie nawiązać zdrowe relacje. Targi dają ten pierwszy zalążek wiedzy z kim możemy mieć do czynienia i jak ta kooperacja wyglądać.

To także możność spotkania wielu pracodawców w jednym miejscu, więc oszczędzamy na czasie. Dzięki temu możemy porównać ich ze sobą, skonfrontować proponowane oferty, a także wybrać tych, z którymi chcielibyśmy rozpocząć pierwsze rozmowy. Nawet jeśli nie dojdzie do konkretnego dialogu, to zawsze mamy możliwość zostawienia swojego CV w tych miejscach, do których mamy dobre przeczucia i gdzie potraktowano nas z uwagą i szacunkiem.

Profesjonalna firma budująca wizerunek dobrego pracodawcy zawsze chętnie uczestniczy w targach pracy, ponieważ to okazja bezpośredniego dotarcia do potencjalnych kandydatów. Zdecydowanie zalecamy merytorycznie przygotować się do takich spotkań. Sprawdź, które firmy będą się wystawiać i czy wśród nich znajdują się takie, które reprezentują interesujące cię branże. Ustal swoją wstępną hierarchię, a także stwórz zestaw pytań, które chciałbyś zadać. Później zanotuj odpowiedzi, by móc porównać ze sobą przedsiębiorstwa. I tym samym dokonać najlepszego wyboru, no przecież!

Targi pozwalają też zaznajomić się z aktualnymi ofertami pracy oraz ścieżką kariery w danej firmie. Zazwyczaj tego typu informacje nie są zawarte w ogłoszeniu rekrutacyjnym, więc potraktuj ewentualną rozmowę jako szansę na zgłębienie tych niuansów, które są poruszane dopiero na rozmowie kwalifikacyjnej. Wiedząc o pewnych kwestiach szybciej, będziesz mógł zastanowić się co jest dla ciebie priorytetowe i która firma najlepiej odpowiada twoim aspiracjom.

Firmy promują nie tylko oferty pracy, ale także praktyki i staże w wewnętrznych działach przedsiębiorstwa. Nawet jeśli nie jesteś jeszcze gotowy do podjęcia zatrudnienia w strukturach konkretnej organizacji, to spróbuj zawalczyć o możliwość dokształcenia się tam na tyle, by móc w przyszłości zaistnieć w jej szeregach. Współpraca z  doświadczonymi pracownikami firmy to jeden z lepszych sposobów na utorowanie sobie drogi do wymarzonego przedsiębiorstwa lub zawodu.

Zazwyczaj podczas targów pracy mają miejsce spotkania z doradcą zawodowym, który potrafi określić i wydobyć największe zalety kandydata do pracy, wskazuje obszary do rozwoju, a także merytorycznie doradza, co należy zrobić, aby umiejętnie rozwinąć swoje kompetencje oraz nabyć nowe. Radzi również, w których branżach nasze predyspozycje mogłyby być najcenniejsze. Najczęściej takie porady są darmowe, więc tym bardziej nie zastanawiajmy się czy warto z nich skorzystać.

Przyjęło się, że targi są przede wszystkim dla studentów, osób, które dopiero rozpoczynają karierę zawodową i tych, którzy szukają nowego zajęcia. Nic bardziej mylnego! Dobre targi charakteryzują się rozbudowanym harmonogramem, mogącym być interesujący dla dosłownie każdego. Dlatego też ich ważnym elementem są wszelkie zajęcia edukacyjne w postaci wykładów, prezentacji, warsztatów i paneli. Podczas nich kandydaci do pracy szkolą się w kwestii przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej, sposobów prezentowania swojej osoby, mowy ciała, znajomości aktualnych trendów rynku pracy czy osobowościowego storytellingu. Zazwyczaj są one prowadzone przez specjalistów z różnych firm i niosą za sobą bardzo dużą wartość merytoryczną. Często są one darmowe, choć ze względu na spore zainteresowanie, trzeba wcześniej zgłosić swój udział. A już na pewno szybko zająć krzesełko na wykładzie!

Na targach można spotkać wiele agencji pośrednictwa, takich jak choćby LSJ HR Group, które mają  w swoich bazach setki ofert pracy różnego szczebla, od najlepszych, największych pracodawców z regionu. Agencja całkowicie bezpłatnie pomaga w idealnym dopasowaniu oczekiwań zarówno kandydata, jak i pracodawcy. W efekcie dobrej współpracy organizacja będzie się rozwijać lepiej i szybciej, a pracownik wraz z nią. Można więc uznać, że korzyści tej kooperacji będą obopólne, a spoiwem łączącym ich aspiracje jest agencja pracy. 

Wykorzystajmy to, że zazwyczaj targi charakteryzują się o wiele mniej formalną atmosferą niż rozmowy o pracę. To doskonały moment na to, aby zapytać o nastroje w firmie, ilość pracowników w interesującym nas dziale, warunki do pracy czy rzeczywiste możliwości awansu. Z całą pewnością taka rozmowa da o wiele więcej niż codzienne przeglądanie ofert pracy, które w swojej formie nie odpowiadają na wiele ważnych dla nas pytań.Nie tylko przedsiębiorstwa są poddawane ocenie. Ty również kreujesz swój wizerunek poprzez sposób komunikacji, umiejętności retorskie, wiedzę o przedsiębiorstwie, z którym podjąłeś rozmowy, a także wiele innych kwestii. Zostawienie po sobie dobrego wrażenia znacznie zwiększa szanse na to, że zostaniesz zapamiętany od na tyle dobrej strony, aby warto było zaproponować ci zobowiązującą rozmowę o pracy. Sprzedaj więc najlepszą wersję siebie, a następnie utwierdź w przekonaniu, że wybór ciebie był najlepszym, co się mogło stać!

Gdzie odbędą się najbliższe wydarzenia tego typu w Szczecinie?

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego zaprasza do udziału w drugiej edycji Targów Pracodawców. Spotkanie odbędzie się 18 października, w godzinach 10:00-17:00, w Hotelu Novotel.

W targach będą uczestniczyć przedsiębiorstwa, które aktywnie poszukują potencjalnych pracobiorców, ale i chcą opowiedzieć o jakości miejsc pełnienia obowiązków oraz renomie prowadzonych firm. Targi są organizowane pod hasłem „Tu chcesz pracować!”. Wstęp jest darmowy.Targi Pracy. 24 października, w godzinach 9:00-15:00, w hali widowiskowo sportowej NETTO ARENA.

Rokrocznie wydarzenie przyciąga kilkudziesięciu wystawców, poszukujących pracowników dla każdego szczebla drabiny zawodowej. W tym roku, w związku z rosnącym zapotrzebowaniem rynku, najprawdopodobniej będzie ich jeszcze więcej. Organizatorem jest Polska Fundacja Społeczeństwa Przedsiębiorczego & NETTO ARENA. Co ważne, wstęp na event jest całkowicie bezpłatny!