Kariera, czy warto ją planować?

Czy nie macie czasami poczucia, że niektórzy idą prostą drogą zawodową, pnąc się po kolejnych szczeblach niczym sprawny alpinista, a Wam wydaje się, że droga jest kręta, wchodzicie dookoła, czasami osuwacie się, by wspiąć się w innym miejscu? …a cel, pomimo wielu wysiłków znika Wam  z oczu?

Z pewnością należycie do większości, także po pierwsze zachowajcie spokój. Istotnym elementem tego wstępu jest cel, jednak na nim skoncentrujemy się za później.

Rozważania na temat budowania własnej ścieżki zawodowej należy zacząć od pytania o to, co lubię robić, co sprawia mi radość i do czego mam talent…i to niezależnie od tego, czy jesteśmy na początku drogi zawodowej, czy mamy doświadczenie, przychodzi taki moment, że należy te pytania sobie zadać.

Dlaczego? Otóż są ludzie, którzy potrafią oddzielić „życie” od pracy i wykonują zawód, którego nie lubią, ale daje on im stabilizację, spokój, niezmienność. Zamykają biurko po 8 godzinach i zapominająo pracy, rozpoczynają dopiero prawdziwe życie. Czy ich życie jest wówczas zbalansowane, pełne?

Tym, co napędza ludzi i świat do rozwoju jest pasja…z niej rodzą się pozytywne zmiany, następuje progres. Ona popycha do przodu cały świat, nakręca wszystkie sfery życia. Także, aby zachować balans życiowy, najbardziej komfortową sytuacją jest, by to co nas motywuje, sprawia radość, móc realizować zawodowo i wówczas nie mamy poczucia niespełnienia z powodu straconych 40 godzin tygodniowo - dawkujemy zastrzyk energii przez cały dzień. Z przyjemnością idziemy do pracy   i z radością oddajemy się swojemu życiu poza zawodowemu, ponieważ nie ogarnia nas zmęczenie po „ciężkim” dniu pracy.

Zweryfikuj swoją sytuację, bez względu na Twój wiek, czy doświadczenie zawodowe…

Krok 1. Zastanów się, co sprawia Ci przyjemność.

Kroku 2. Zweryfikuj to z rynkiem np. sprawia mi radość kontakt z ludźmi, prowadzenie dyskusji, mam łatwość w nawiązywaniu kontaktów, łatwo analizuję dane, zapamiętuję ludzi, nazwiska, informacje dodatkowe o nich, czasami bardzo abstrakcyjne i najdrobniejsze. Lubię być w ruchu, organizować różne przedsięwzięcia, jestem kreatywny i dobrze zorganizowany. Odnajduję się w sytuacjach ekspozycji społecznej, a przy tym sprawia mi to prawdziwą frajdę…

No cóż opcji jest wiele. Masz predyspozycje do tego, aby pracować np. w dziale obsługi klientów, jako handlowiec, marketingowiec organizator imprez/szkoleń, trener. Ta lista mogłaby ciągnąć się w nieskończoność. I co dalej z tą wiedzą?

Krok 3. Zweryfikuj swoje wyobrażenia z rzeczywistością. Wyobraź sobie pracę na wybranym stanowisku. Znajdź wśród znajomych osoby, które wykonują dany zawód i mogą opowiedzieć o realiach pracy. Spójrz na swoją wizję „z dystansu”. Zastanów się, czy to chciałbyś robić w życiu?

Krok 4. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to zacznij przeglądać ogłoszenia o pracę. Jest to niezwykłe źródło wiedzy, ponieważ z wymagań, które stawiają pracodawcy dowiesz się jakich kompetencji szukają, na co kładą główny nacisk. Czy powtarzają się tam określone kompetencje, certyfikacje, konkretne kierunki studiów.

W ten sposób możesz zaplanować wybór m.in. ścieżki edukacyjnej, która ułatwi Ci start w wymarzonym zawodzie. Wyciągnij kolejne wnioski…co pomoże Ci w zdobyciu doświadczenia w danym zawodzie? Praktyki, staże zawodowe podczas edukacji? Wolontariat, zaangażowanie w inicjatywy społeczne, dołączenie do grup zawodowych, stowarzyszeń? Certyfikacje, literatura branżowa – sprawdź, co czytają inni. Poszukiwanie mentorów, autorytetów?

Zbierz wszystkie informacje w jednym miejscu i zobacz, co możesz realnie zrobić, jak zacząć działać, aby dojść do swojego celu.

Krok 5. Wracamy do sprawy najistotniejszej – do celu. Jak pokonasz powyższe kroki, to wyłoni Ci się konkretny cel…praca w zawodzie:….

Zaplanuj działania, które doprowadzą Cię do zdobycia oczekiwanych kompetencji. Krok po kroku i przede wszystkim realistycznie!

Krok 6. Nie poddawaj się idź obraną ścieżką, wykonuj mniejsze i większe działania, te za które dostaniesz wynagrodzenie i te non-profit. Ta strategia na pewno zaowocuje w przyszłości.

Krok 7. Czasem będzie łatwo, a innym razem będziesz musiał zrobić krok w tył, jednak to co najistotniejsze, to żeby mieć na oku cel i robiąc czasami mniej istotne rzeczy umieć wpisać je w swoją drogę, wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Krok 8. Nie ustawaj w dążeniu, idź do przodu, działaj z pasją, a na pewno zostanie to dostrzeżone.

Krok 9. Buduj własną sieć kontaktów, nigdy nie wiesz, kiedy będziesz mógł z nich skorzystać.

Krok 10. Nie siedź w kącie. Sukces nie przyjdzie do Ciebie, wyjdź mu naprzeciw. Nie licz na to, że jeśli jesteś dobry, to ktoś sam Cię odnajdzie. Szczęściu trzeba aktywnie pomagać.

Krok 11. Bądź pozytywny i entuzjastyczny.

Krok 12. Nie bój się weryfikacji celu i jego korekt. Pamiętaj, że zmiany mobilizują i pozwalają rozwijać kompetencje, wzbogacają doświadczenie. Dlatego, jeśli czujesz, że aktualne zajęcia, czy miejsce pracy nie rozwijają Cię, nie obawiaj się zmiany.

Kariera…czy warto ją planować? Zawsze warto! Plan daje nam napęd do realizacji celów.

Komentarze